ДИСКУСІЙНА ПАНЕЛЬ У СЕЛІ ЗАЛІСИ ЗА УЧАСТІ ПРЕДСТАВНИКІВ СЕЛА ДІВІН
11 травня 2018 року у селі Заліси Ратнівського району Волинської області відбулася дискусійна панель з питань культурно-естетичного виховання серед молоді - захід проекту «Від пізнання культури сусіднього народу - до зміцнення партнерства і взаєморозуміння», який упроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу у рамках Програми Територіального співробітництва країн Східного партнерства «Білорусь-Україна».
20 представників закладів освіти й культури з України та Білорусі зустрілися на Ратнівщині аби ознайомитися з досвідом проведення культурно-естетичного виховання в сільських закладах освіти обох країн, обговорити питання розвитку позашкільної освіти, а також поширення міждержавних контактів у сфері культури серед молоді прикордоння.
Учасники дискусійної панелі зосередились на обговоренні таких питань:
- презентація НВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня - дитячий садок" села Заліси;
- зміни в освіті України;
- культурно-освітнє виховання в НВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня - дитячий садок" села Заліси;
- основні принципи освіти та культурно-естетичного виховання в середній школі агромістечка Дівін Кобринського району Брестської області Республіки Білорусь.
Розглядаючи питання в галузі позашкільної освіти, українські учасники дискусії зазначили, що за 18 років, які пройшли з моменту прийняття Закону України «Про позашкільну освіту» відбулись якісні зміни у вітчизняному позашкіллі. Нормативне закріплення статусу позашкільної освіти як складової безперервної освіти, стало поштовхом до її розвитку та до створення чіткого бачення подальшої перспективи. Зараз позашкільна освіта спільно з дошкільною, загальною середньою, професійною, вищою освітою формує цілісний освітній простір держави.
У нинішній ситуації, в період реформування всіх ланок суспільного життя, нарощуються виклики системі освіти взагалі і позашкільній освіті зокрема. Все гостріше стає питання суспільного розуміння необхідності позашкільної освіти.
Учасники дискусії наголосили на необхідності донесення до всіх і кожного інформації про місію позашкільної освіти, яка полягає у більш повному забезпеченні права дитини на розвиток і вільний вибір різних видів діяльності у вільний час. Саме у цьому секторі освіти пришвидшується особистісне і професійне самовизначення дітей та підлітків. Позашкільна освіта є потужним каталізатором процесу розвитку особистості, засобом включення її в соціокультурну практику.
Освітяни села Заліси поділилися досвідом, як організовують культурне дозвілля школярів: проводяться святкові та урочисті концерти, присвячені новорічним, державним святам та суспільно-важливим подіям; різноманітні конкурсні програми; вечори відпочинку для молоді. Щодо збереження народних традицій, відродження українських звичаїв, обрядів проводяться театралізовані свята, ігрові та розважальні програми. Функціонують клуби за інтересами, гуртки різного направлення. Вокальні та хореографічні колективи беруть активну участь у районних та обласний конкурсах, де займають призові місця.
Представники білоруської делегації повідомили, що з великою увагою і повагою завжди вивчають досвід роботи позашкільників України, і сподіваються, що українські колеги успішно подолають ті проблеми, які сьогодні мають місце, і позашкільна освіта буде розвиватися і процвітати, користуватися повагою з боку суспільства і держави.
Під час заходу учасники панелі ставили один одному запитання, дискутували з питань організації шкільної та позакласної діяльності, шукали спільні та відмінні риси в принципах освітньої системи сусідніх країн та обмінювалися ідеями про шляхи покращення ситуації у цьому напрямку.
На завершення дискусійної панелі всі учасники разом із учнями 7-10 класів позмагалися у грі-квесті «Вивчення освіти, науки, спорту, культури сусідніх держав», а також підвели підсумки зустрічі та запланували майбутні заходи для розвитку культурного співробітництва між Заболоттівською селищною радою та Дівінським сільським виконавчим комітетом.
Учасникам дискусії була також запропонована анкета, яка дозволила вивчити їх думку з актуальних питань культурно-естетичного виховання серед молоді, а також необхідність поширення міждержавних контактів у сфері культури..