Заболоттівська громада
Волинська область, Ковельський район

рішення №32/16 «Про затвердження Програми розвитку земельних відносин, використання та охорони земель Заболоттівської селищної ради на 2026-2030 роки»

Кількість переглядів: 57
Скликання: восьме
Сесія: 32-а сесія від 07.11.2025 р.
Тип документу: рішення
Дата: 07.11.2025
Автор: Шевчук Т.Н.
Номер документу: 32/16
Назва документу: Про затвердження Програми розвитку земельних відносин, використання та охорони земель Заболоттівської селищної ради на 2026-2030 роки
Прикріплені файли:

ЗАБОЛОТТІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

восьмого скликання

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

07 листопада 2025 року             селище Заболоття                                        № 32/16                                              

 

   Про затвердження Програми розвитку

земельних відносин, використання та

охорони земель Заболоттівської

селищної ради на 2026-2030 роки

 

   Відповідно пункту 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з метою розвитку земельних відносин, покращення використання та охорони земель громади селищна рада

ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити Програму розвитку земельних відносин, використання та

охорони земель Заболоттівської селищної ради на 2026-2030 роки згідно додатку

  1. Контроль за виконанням Програми покласти на постійну комісію з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи

 

Селищний голова                                                         Валерій СВІРЖЕВСЬКИЙ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішення селищної ради

від 07.11.2025 року № 32/16

 

 

ПРОГРАМА

 розвитку земельних відносин, використання та охорони земель

Заболоттівської селищної ради

на 2026-2030 роки

 

1. Загальні положення

 Програма розвитку земельних відносин, використання та охорони земель на території Заболоттівської селищної ради на 2026-2030 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до Земельного кодексу України, Водного кодексу України, Законів України «Про охорону земель», «Про землеустрій» та інших нормативно-правових актів.

   Земля є одним із головних ресурсів життєдіяльності суспільства. Вона слугує територіальною основою для усіх видів діяльності людини, є виробничим фактором багатьох галузей економіки.

   У соціально-економічному розвитку суспільства земельним ресурсам завжди належала провідна роль, тому характер і масштаби земельних перетворень визначають темпи та ефективність розвитку національної економіки, формування ринкових відносин. В ході розв’язання проблем земельної реформи виникали нові напрями і можливості її проведення, які визначались і регулювались відповідними актами законодавчої та виконавчої влади і органів місцевого самоврядування.

    Тож сучасний стан розвитку земельних відносин в селищній раді вимагає розробки прогнозів та програм стратегічного характеру.

 

2. Аналіз факторів впливу на проблему та ресурсів для реалізації

 

Сильні сторони

Слабкі сторони

Можливості

Загрози

Велика частка сільськогоспо-дарських угідь

Зменшення родючості ґрунтів, низький рівень використання осушених земель, заболочена

Відновлення і підвищення родючості ґрунтів, впорядкування сільськогосподарських угідь, створення сприятливого екологічного середовища

Нестача коштів на природоохоронну діяльність

Наявність покладів корисних копалин

Незадовільне фінансування природоохоронних заходів

Заліснення небезпечних територій, зменшення площі порушених земель

Відсутність прогресивних технологій при розробці корисних копалин

 

 

 

 

3. Мета Програми

      Головною метою Програми є сприяння розвиткові земельних відносин в громаді, створення таких правових і організаційно-економічних умов, які б стимулювали прагнення кожного власника чи користувача земельної ділянки до її правового і ефективного використання, підвищували відповідальність за охорону земель, підвищували активність громадян до посвідчення права власності на землю і тим самим сприяли розвиткові ринкових відносин.

      Програма розробляється з метою забезпечення потреб населення і галузей економіки у земельних ресурсах та їх раціонального використання. Вона спрямована на реалізацію державної політики України щодо забезпечення сталого розвитку землекористування, екологічно безпечних умов проживання населення і господарської діяльності, вдосконалення земельних відносин, наукове обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, формування раціональної системи землеволодіння і землекористування.

       Основними цілями програми є раціональне розміщення й оптимальне забезпечення земельними ресурсами виробничих сил та гармонійне поєднання розвитку виробництва з охороною довкілля, визначення та забезпечення проведення першочергових заходів, спрямованих на раціональне використання та охорону земель, захист їх від деградаційних процесів та забруднення, відтворення їх родючості та інших корисних властивостей, збереження ландшафтного і біологічного різноманіття, створення екологічно безпечних умов проживання і провадження господарської діяльності.

      Реалізація заходів, передбачених Програмою, дозволить здійснювати використання та охорону земель на якісно новому рівні, захист земель від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, та інше, що в свою чергу надасть можливість зберегти та використати землю як складову частину природного ресурсу та територіального базису, основне національне багатство перетворити в самостійний фактор зростання економіки держави.

4. Шляхи і способи розв’язання проблем

     Головним пріоритетом здійснення державної політики у сфері розвитку земельних відносин на території Заболоттівської селищної ради на 2026-2030 роки є здійснення економічних реформ на даному етапі, розширення і вдосконалення нормативно-правового забезпечення, посилення державної підтримки розвитку земельної реформи та впровадження заходів з охорони земель.

    Розв’язання проблем передбачається здійснити шляхом:

- визначення та зменшення площ земель, зайнятих відкритими розробками та кар’єрами , які відпрацьовані та передача вивільнених площ для інших видів використання;

- впровадження науково - обґрунтованих сівозмін, елементів біологізації землеробства, прогресивних технологій збереження та відтворення родючості ґрунтів і ведення землеробства;

- запобігання де градаційними процесам ґрунтового покриву на найбільш ерозійно небезпечних територіях, зокрема, на землях сільськогосподарського призначення, консервація деградованих, малопродуктивних та техногенно забруднених земель;

- створення та відновлення полезахисних лісових смуг,захисних лісових насаджень на землях сільськогосподарського призначення;

- розроблення Схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель з метою визначення перспективи щодо використання та охорони земель та для підготовки  обґрунтованих пропозицій у галузі земельних відносин;

- проведення робіт із встановлення меж водоохоронних зон та прибережних смуг з метою охорони поверхневих вод від забруднення і засмічення та збереження їх водності;

- виготовлення правовстановлюючих документів на право користування земельними ділянками державними установами з метою упорядкування землеволодінь та запобігань незаконних вилучень даних територій, зміни їх цільового призначення;

- виготовлення робочого проекту по рекультивації земельної ділянки.

5. Завдання та заходи Програми, строки та етапи виконання

   Розвиток земельних відносин передбачається на основі комплексу взаємопов’язаних та хронологічно узгоджених заходів, спрямованих на реалізацію державної політики щодо вирішення проблем регулювання управління земельними ресурсами.

   На даному етапі передбачається:

   1. Проведення рекультивації порушених земель.

   2. Консервація деградованих та малопродуктивних земель шляхом залуження та заліснення.

   3. Розроблення Схем землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель.

   4. Проведення робіт із встановлення меж водоохоронних зон та прибережних смуг.

   5. Проведення робіт з інвентаризації земель.

   6. Розроблення проектів землеустрою щодо забезпечення еколого - економічного обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь.

   7. Виготовлення правовстановлюючих документів на право користування земельними ділянками бюджетними установами.

   8. Виготовлення робочого проекту по рекультивації земельної ділянки в межах Заболоттівської селищної ради.

5.1. Рекультивація земель.

Одним із важливих напрямків в питаннях охорони природи є рекультивація земель.

Рекультивації підлягають землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та в гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт.

    Приведення цих земельних ділянок в придатний для використання стан і повернення їх в сільськогосподарське виробництво є одним з основних заходів цієї Програми.

    На період, визначений Програмою, передбачається зменшення площ зайнятих відпрацьованими розробниками та кар’єрами шляхом рекультивації.

   Фінансування робіт з рекультивації порушених земель передбачається за рахунок державного і селищного бюджетів.

5.2.Консервація земель

    Консервації підлягають деградовані, малопродуктивні та техногенно забруднені землі, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію та на яких відсутні умови, безпечні для здоров’я, проживання і відпочинку населення.

    Консервація земель, згідно статті 172 Земельного кодексу України, здійснюється шляхом припинення їх господарського використання на визначений термін шляхом залуження або заліснення.

    Порядок консервації земель затверджено Держкомзему України від 17.10.2002 № 175.

     Фінансування робіт з консервації земель передбачається за рахунок державного і селищного бюджетів, а також інших джерел.

5.3. Розроблення Схем землеустрою та техніко-економічного обґрунтування використання і охорони земель.

    Згідно вимог Земельного кодексу України, законів України «Про землеустрій» та «Про охорону земель» Схеми землеустрою є основними планувальними і пере проектними документами, що регламентують головні питання використання та охорони земель на регіональному рівні. Вони не менш, ніж на 10-15 років  визначають формування раціональної системи землеволодінь і землекористувань, удосконалення співвідношення і розміщення категорій земель та угідь, систему заходів по збереженню і поліпшенню природних ландшафтів, агроекосистем, територій з особливими природоохоронними, рекреаційними і заповідними режимами, відновленню і підвищенню родючості ґрунтів, рекультивації порушених земель і малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, висушення, зсувів, вторинного засолення і заболочення, ущільнення, забруднення промисловими відходами і хімічними речовинами та інших видів деградації; по консервації деградованих і малопродуктивних земель,попередженню інших негативних явищ.

    На підставі закладених у Схемах землеустрою планувальних і перед проектних рішень розроблятиметься уся місцева планувальна документація, проекти та робочі проекти із землеустрою та охорони земель, лісовпорядкування, формування екологічної мережі, будівництва тощо.

    Це дасть можливість подолати безсистемність та неефективність у підходах до охорони земель, зміни їх цільового призначення і забудови та консолідувати відповідні зусилля органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, органів земельних ресурсів, екології, сільського, лісового, водного господарства, інспектуючи і контролюючих органів та інших зацікавлених сторін.

5.4. Проведення робіт із встановлення меж водоохоронних зон

та прибережних смуг.

   Вздовж річок, водовідвідних каналів, навколо озер та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон  виділяються земельні ділянки під прибережні смуги.

    Проектною документацією із землеустрою буде визначено місце розташування і розміри земельних ділянок, землекористувачі, власники земельних ділянок, а також буде встановлено режим використання та охорони територій водоохоронних зон та прибережних смуг.

     Таким чином, стовідсоткове встановлення водоохоронних зон та прибережних смуг навколо водних об’єктів на території Заболоттівської селищної територіальної громади дасть можливість зберегти їх від засмічення та забруднення, а також визначить суворий режим господарської діяльності на цих територіях.

     Ці роботи можуть фінансуватися за рахунок державного і селищного бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

5.5. Інвентаризація земель

     Одним з важливих заходів земельної реформи та перетворення земель на потужний ресурс соціально-економічного розвитку є здобуття достовірних та повних відомостей щодо площі, складу та якісних характеристик земель, про землекористувачів та землевласників (юридичних та фактичних), врегулювання суміжних меж. Достовірні дані про площі, межі, склад угідь та конфігурацію земельних ділянок надають можливість прогнозувати використання земель, передбачати надходження, обґрунтовано нараховувати земельний податок, сприяти здійсненню раціональної політики у сфері формування ринку землі.

     Важливо знати, які земельні ділянки не використовуються або використовуються нераціонально, не за цільовим призначенням, всупереч вимогам земельного та природоохоронного законодавства. Засобом набуття таких знань служить інвентаризація.

     Проведення інвентаризації земель є необхідною умовою створення інформаційної бази для ведення державного земельного кадастру, ефективного регулювання земельних відносин, раціонального використання і охорони земельних ресурсів, оподаткування, наповнення бюджетів всіх рівнів від продажу прав оренди на земельні ділянки, оформлення правовстановлюючих документів на землю державними і комунальними підприємствами і установами.

     Ці роботи можуть фінансуватися за рахунок державного і селищного бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

 

5.6. Проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь.

   Проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь, розробляються з метою організації сільськогосподарського виробництва і впорядкування сільськогосподарських угідь у межах землеволодінь та землекористувань для ефективного ведення сільськогосподарського виробництва, раціонального використання та охорони земель, створення сприятливого екологічного середовища і покращення природних ландшафтів.

    Проекти землеустрою визначають:

    - розміщення виробничих будівель і споруд;

    - організацію землеволодінь та землекористувань в виділенням сівозмін,

       виходячи з екологічних та економічних умов, формування інженерної та

       соціальної інфраструктури;

    - визначення типів і видів сівозмін з урахуванням спеціалізації 

      сільськогосподарського виробництва;

    - складання схем чергування сільськогосподарських культур у сівозміні;

    - проектування полів сівозміни;

    - розробку плану переходу до прийнятої сівозміни;

    - перенесення в натуру (на місцевість) запроектованих полів сівозмін.

    Фінансування робіт по розробленню проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь передбачається за рахунок державного бюджету, а також інших джерел.

5.7. Виготовлення правовстановлюючих документів на право користування земельними ділянками бюджетними установами.

    Одним із пріоритетних заходів земельної реформи є організація робіт з видачі правовстановлюючих документів на землю бюджетними установами з метою упорядкування землеволодінь та запобігань незаконних вилучень даних територій, зміни їх цільового призначення.

6. Очікувані результати, ефективність Програми

    Виходячи з перспективи розвитку правової бази, основних напрямків державної політики у сфері регулювання земельних відносин, стратегічних цілей у реалізації заходів з охорони земель, наявності коштів на проведення земельної реформи, здійснення заходів,передбачених Програмою, дасть змогу досягти певних результатів, зокрема:

- підвищити родючість ґрунтів, запровадити еколого-безпечні системи землеробства;

- припинити ґрунтово - деградаційні процеси, зокрема ерозію,

дегуміфікацію;

- здійснити консервацію деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель;

- зменшити площі територій, зайнятих відпрацьованими розробками та кар’єрами;

- підвищити ефективність використання та охорони земельних ресурсів;

- створити інформаційну базу для ведення державного земельного кадастру;

- збільшити надходження від платежів на землю в бюджети всіх рівнів;

- оформити правовстановлюючі документи на землю бюджетними установами;

- створити та упорядкувати водоохоронні зони і прибережні захисні смуги водних об’єктів з метою охорони поверхневих вод від забруднення і засмічення та збереження їх водності;

- підвищити ефективність та екологічну безпеку використання суспільством земельних ресурсів;

- підвищити рівень родючості ґрунтів шляхом впровадження науково обґрунтованих сівозмін, ґрунтозахисних технологій;

- забезпечити сприятливі умови для планового і сталого розвитку всіх територій громади та ефективного господарювання на землі.

      Таким чином, буде забезпечено:

      в економічній сфері – підвищення ефективності суспільного виробництва завдяки більш раціональному використанню природо-ресурсного потенціалу земель, природних, економічних та інших видів ресурсів, зокрема, буде розв’язана проблема підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва відповідно до змін у аграрному секторі;

      в екологічній сфері – раціональне використання та охорона земель, збагачення довкілля природними ландшафтами, забезпечення техногенного-екологічної безпеки життєдіяльності людини шляхом обґрунтування екологічно допустимих рівнів та режимів використання земель;

      в соціальній сфері – творення та підтримання повноцінного життєвого середовища.

7. Контроль виконання.

     Враховуючи, що земля є основним національним багатством України, у Програмі передбачені державний контроль та управління земельними ресурсами незалежно від форм власності на землю та господарювання.

     Управління Програмою включатиме адміністративно-розпорядчі рішення виконавчої влади всіх рівнів, економічне стимулювання власників землі та землекористувачів за здійснення землеохоронних заходів.

      Інформація про виконання Програми систематизується, аналізується, узагальнюється у вигляді щорічної інформації про стан земель в громаді і подається на розгляд сесії селищної ради.

8. Фінансове забезпечення.

    Фінансування заходів Програми здійснюється за рахунок державного і селищного бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

 

Секретар селищної ради                                                         Тетяна ШЕВЧУК


« повернутися до всіх документів

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь