Право земельного сервітуту

Дата: 19.02.2021 10:31

Право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки чи іншої заінтересованої особи на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею та здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

Сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

Земельний кодекс України поділяє земельні сервітути за терміном їх дії на постійні та строкові.

Власники або землекористувачі земельних ділянок чи інші заінтересовані особи можуть вимагати встановлення таких земельних сервітутів:

• право проходу та проїзду на велосипеді;
  • право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху;
  • право на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм), на будівництво та розміщення об’єктів нафтогазовидобування, право на розміщення об’єктів трубопровідного транспорту, право на користування земельною ділянкою для потреб дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або видобування бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення, за умови що при цьому не порушуються права землевласника, передбачені статтею 98 Земельного кодексу України;
  • право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку, право розміщення (переміщення, пересування) об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем;
  • право відводу води зі своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку;
  • право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми;
  • право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми;
  • право прогону худоби по наявному шляху;
  • право встановлення будівельних риштувань та складування будівельних матеріалів з метою ремонту будівель та споруд;
  • інші земельні сервітути.

Відповідно до ч. З ст. 101 Земельного кодексу України та ч. 3 ст. 403 Цивільного кодексу України власник або користувач земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, має право вимагати від осіб, в інтересах яких він встановлений, плату за його встановлення, якщо інше не передбачено законом. При визначенні розміру плати сторони повинні виходити з того, що плата має враховувати ті обмеження, які перешкоджатимуть власнику реалізовувати своє право на обтяжене сервітутом майно, також власник має право на відшкодування йому збитків, завданих встановленням земельного сервітуту.

Право земельного сервітуту виникає після його державної реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на земельну ділянку.

Дія земельного сервітуту підлягає припиненню у випадках:

а) поєднання в одній особі суб'єкта права земельного сервітуту, в інтересах якого він встановлений, та власника земельної ділянки;

б) відмови особи, в інтересах якої встановлено земельний сервітут;

в) рішення суду про скасування земельного сервітуту;

г) закінчення терміну, на який було встановлено земельний сервітут;

ґ) невикористання земельного сервітуту протягом трьох років;

д) порушення власником сервітуту умов користування сервітутом.

В разі виникнення у Вас правових питань Ви можете звернутись до Ратнівського бюро правової допомоги за адресою: 44101, Волинська обл., смт Ратне, вул. Каштанова, 24, тел: (03366)  2-15-76.